Все почалося на початку 90-х років, коли вчені-хіміки Берлінського університету виявили в питній воді високий вміст ліків, популярних на той момент у народі. Вони почали шукати фармацевтичний завод, що так безкарно забруднює воду, однак такого близько не знайшлося.
Тоді екологи із міста Вісбаден (Німеччина) провели дослідження ґрунтових вод різних районів Німеччини на чистоту. Жодна із взятих проб не витримала іспит. Десь були виявлені снодійні ліки, десь протизаплідні засоби, десь антибіотики, а десь усе одразу – причому все вищеперелічене у небезпечних концентраціях.
Але як ці препарати потрапляють у воду, якщо не з вини фармацевтичних підприємств?
Як ліки потрапляють у воду?
Ви не повірите – природним шляхом. Коли ми приймаємо ліки, організм засвоює лише до 30% речовини, тобто левова частка виводиться природним шляхом і потрапляє у каналізацію. Пройшовши попередню фільтрацію, стічні води зливаються в річки та озера. Далі вода з річок проходить обробку на міських очисних станціях та подається до наших будинків.
Пігулки
Однак, цієї обробки недостатньо для того, щоб видалити та нейтралізувати лікарські препарати. Крім того, хлор, який використовується для централізованого очищення води, навпаки – посилює токсичність деяких ліків. Тому, якщо Ви досі не використовуєте домашній фільтр для очищення води, варто подумати над його придбанням.
Вплив антибіотиків та жіночих гормонів на людину
Організм людини не має механізмів для нейтралізації та виведення жіночих гормонів. Коли вони накопичуються, здатні впливати на багато процесів життєдіяльності, включаючи репродуктивну функцію.
Жіночі гормони можуть впливати на орієнтацію та лібідо чоловіків, а також погіршувати дітородну функцію жінок. Антибіотики у свою чергу погано позначаються на печінці та інших органах, а симбіоз усіх препаратів, що знаходяться у воді, одночасно може дати взагалі непередбачуваний результат.
Ситуація в Україні
У ході дослідження Інституту ХВ НАН України, яке тривало 5 місяців, з'ясувалося, що забруднення лікарськими препаратами торкнулося водних запасів по всій Україні. Судячи з низької концентрації жіночих гормонів в українській воді, з ними легше, ніж у країнах Європи.
Але справа не в тому, що хлор із ними справляється, просто жінки в Україні поки що набагато рідше їх використовують. Під час експертизи у воді було знайдено знеболювальні та заспокійливі препарати, статеві гормони та антибіотики тощо. Поки міські станції не справляються зі своїм завданням, вихід один – очищення питної води самотужки.