Вчені намагаються знайти дешевші способи очищення води, щоб задовольнити кожного споживача. Поряд з високотехнологічними методами очищення води все більше спроб використовувати для фільтрації відходи виробництва.
Фільтр на основі томатних та яблучних очищень
У сільській місцевості іноді немає можливості побудувати очисні споруди через відсутність електрики або просто коштів на будівництво. Рамакрішна Маллампаті, вчений університету Сінгапуру (NUS), зауважив, що деякі шкідливі забруднення можуть бути очищені за допомогою томатних та яблучних очищень, дефіцит яких у сільській місцевості не спостерігається.
Це, звичайно, не система зворотного осмосу , проте томатна шкірка є чудовим сорбентом. Вона подібна до вугільного фільтра, видаляє з води барвники, пестициди, токсичні іони металів, органіку та деякі неорганічні речовини.
Яблучна шкірка може видаляти ряд розчинених домішок завдяки своїм адсорбуючим властивостям, а якщо додати до яблучних очищень оксид цирконію, такий "фільтр" може видаляти фосфати, хромати, токсичні аніони та інші забруднення.
Свій проект Рамакрішна Маллампаті збирається розвивати і зараз у пошуку партнерів для втілення ідеї очищувача води, а можливо і масштабування її до рівня очисних споруд.
Фільтр на основі тирси та панцира ракоподібних Фільтр на основі хітозану
Вчені з'ясували, що відходи лісопереробки в комплексі з витяжками з ракоподібних панцирів здатні ефективно фільтрувати воду від солей і важких металів.
Джоель Полак, представник американського Університету Північної Кароліни (NCSU), аналізуючи проблему наслідків ядерних катастроф, говорить про те, що останнім часом у Японії спостерігається велика кількість випадків раку щитовидної залози.
Розвитку цього тяжкого захворювання може сприяти наявність радіоактивного йодиду у питній воді. Справа в тому, розповідає Полак, що наш організм не в змозі відрізнити радіоактивний йодид від нормального йодиду, оскільки ці речовини хімічно ідентичні.
Група дослідників, яку очолив Джоель Полак, розробила матеріал з хітозану (речовина з панцира ракоподібних) та геміцелюлози (речовина з відходів лісопереробки), який має чудові абсорбуючі властивості. Матеріал призначений для знесолення морської води або знезараження прісної.
Наразі фахівці роблять все можливе для популяризації винаходу, для цього вже підключено держвідомства та інвестиційні фонди.
Фільтрування нафтопродуктів на прикладі кактусу
Китайські фахівці у сфері водоочищення спроектували прилад, здатний затримувати з води краплі олії та нафти. Надихнув вчених на здійснення просто кактус. Справа в тому, що кактус за допомогою своїх колючок конденсує з повітря воду. Науковці Китайської академії наук виготовили з силікону та міді очищувач води зі штучними шипами розміром всього півміліметра.
До 99% до апель нафти та олії, що містяться у воді, збираються біля основи шипів-конусів, звідки їх набагато простіше видалити. Як показав досвід, такий своєрідний фільтр може видалити не тільки масло і нафту, а й краплі бензину та органічні розчини.
Вчені стверджує, що потрібно й надалі досліджувати корисні властивості натуральних продуктів, адже не потрібно розробляти складних штучних процесів, коли природою все давно придумано.