Швидше за все, Ви не раз чули про те, як шкідливо кип'ятити воду двічі і більше? Нібито двічі кип'ячена вода стає важкою і шкідлива для організму. Хіміки на це відповідають, що той, хто розпустив цю чутку, погано навчався в школі, оскільки, щоб отримати важку воду, її потрібно кип'ятити кілька десятків років.
Тяжка вода виходить у лабораторних умовах, потребує чималих грошових витрат та часу, тому коштує така рідина до 250 доларів за кілограм. До речі, якщо людина навіть і вип'є важку воду, то шкоди вона їй не принесе, а дейтерій буде благополучно виведений з організму через кілька днів природним способом.
Чого варто боятися у кип'яченій воді?
Якщо Ви кип'ятите очищену фільтром воду, то можете не турбуватися і кип'ятити її скільки завгодно разів поспіль. Однак, якщо Ви кип'ятите звичайну водопровідну воду, то тут вже можуть виникати проблеми, але точно ніяк не пов'язані з важкою водою. Хлор, яким воду дезінфікують воду на міських станціях очищення, під час кип'ятіння вступає в реакцію з органікою, яка є в неочищеній водопровідній воді і утворює хлорорганічні сполуки, які вкрай шкідливі для організму.
Тому, поки Ви в пошуках відповідного фільтра для води , хоча б почніть відстоювати воду перед кип'ятінням, тому що під час відстоювання хлор випаровується. З іншого боку, під час відстоювання поверхня води має бути відкритою, а через це у воду потрапляє велика кількість пилу, сміття та бактерій. Бактерії в будь-якому випадку зникнуть при кип'ятінні, але сміття і пил залишиться.
Не заощаджуйте на здоров'я!
Сьогодні існує така велика кількість питних водоочисників, що підібрати оптимальний варіант, як за вартістю, так і ефективності, не так вже й складно. Якщо Ви шукаєте найдоступніший фільтр, який забезпечить базове очищення, рекомендуємо купити фільтр-глечик або проточний фільтр . Якщо ж Ви хочете максимально можливе очищення води, то Ваш вибір - система зворотного осмосу або мембранний фільтр , який поступається осмосу, але не на багато.